2019 Yeni Meslekler, Yeni Meslekler 2019, 2019 Yeni İş Fikirleri, Yeni İş Fikirleri 2019, Geleceğin Meslekleri 2019

Satışı Yasak Olan Şahinleri Pazarlayanlara 10 Bin TL Ceza Uygulanıyor

Türkiye'de nesli tehlike altında olan kuş türlerinden şahinler, avlanması ve satışı yasak olmasına rağmen internetten 2 bin ile 85 bin 500 lira arasında pazarlanıyor. İnternet ilanlarında meraklısına ve eğitim için çok uygun gibi başlıklarla satış yapan kişiler, tespit edilerek Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından hayvan başına 10 bin liralık ceza uygulanıyor.

HATAY VE AKDENİZ BÖLGESİNDE YAŞIYORLAR

Sonbaharda Afrika'ya, ilkbaharda Rusya'ya göç eden şahinler, mayıs-ekim ayları arasında ise Anadolu'ya geliyor. Özellikle İç Anadolu Bölgesi ile göç güzergahındaki Hatay ve Akdeniz'de yaşıyor. Fare, tavşan ve sincap gibi hayvanlarla avlanarak ekolojik dengeyi koruyan şahinlerin nesli, bilinçsiz avlanma nedeniyle tehlike altında bulunuyor.

 

2 BİN İLE 85 BİN TL ARASINDA FİYAT İSTENİYOR

Şahinler, yasak olmasına rağmen internet sitelerinde verilen ilanlarla satılıyor. Yırtıcı kuşlar için 2 bin ile 85 bin lira arasında değişen fiyatlar isteniyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri, satışın tespiti halinde hayvan başına 10 bin liralık ceza uyguladıklarını bildirdi.

 

İNTERNET İLANLARINDA DİKKAT ÇEKEN DETAYLAR

Diğer yandan internet ilanlarında satıcıların şu ifadeleri dikkat çekiyor:

– Yetişkin şahin, yaşını tam bilmiyorum. Kanadında yara vardı. Veterinere götürerek tüm bakımını yaptırdım. Şimdi maşallah canavar gibi. Tavuklara saldırırken yakaladım. Meraklısına, işine yarayana satıyorum.

– Ciğerle besliyorum, rahat 3 yaşında olan kızıl şahinim var. İlgilenen arkadaşlar ulaşım sağlayabilirler. Yaralı bir kuştu, hayvan barınağını aradığımda doğa hayvanını iyileştirmek hepimizin görevi

– Her bir şeyi ile çok iyi ilgilendim, alıcısına hayırlı olur, şahin yavrusu satılıktır, Eğitim için biçilmiş kaftan, orijinal şahin kuşudur, bakımları zor olduğu için pek vakit ayıramıyorum. Fiyatta pazarlık payı vardır.

Bir önceki yazımız olan Vergi İndirimi İçin Eksik Ödemeleri Olanlara Kolaylık başlıklı makalemizde haber, haberi ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

geleceğin meslekleri 2019
Ankara Son Dakika Haberleri